Kuopion Palloseuran juniorit pääsivät harjoittelemaan loistokuntoisella jalkapallonurmella
08.02.2019
Savon Sanomat Areenan jalkapallonurmi on nyt erinomaisessa pelikunnossa
Kuopion Palloseuran A- ja B-juniorijoukkueet pääsivät tänään harjoittelemaan loistoluokan olosuhteisiin. Savon Sanomat Areenalta on saatu lumipeite sulatettua pois tehokkaan lämmitysjärjestelmän ansiosta ja jalkapallonurmi on nyt erinomaisessa pelikunnossa. A- ja B-nuorten joukkueet pääsivät iltapäivällä treenaamaan ulkokentälle ensi kertaa tämän kevään aikana.
Hyvät harjoitteluolosuhteet palvelevat molempia joukkueita erinomaisella tavalla ja pelaajat aloittivat kevään ensimmäiset ulkotreenit intoa täynnä. Kuopion kaupunki ansaitsee isot ja suurenmoiset kiitokset kentän aikaisen avautumisen johdosta.
”Hienoa, että Kuopion kaupunki sai kentän auki, vaikka sääolot ovat olleet vähintäänkin haasteelliset. Viikon päästä KuPS:n A-junioreilla on SM-karsintasarjan kotiottelu ja on pakko antaa iso kiitos kenttämiehille siitä, että ottelu päästään pelaamaan Savon Sanomat Areenalla. Toinen vaihtoehto olisi ollut pelin siirtäminen Helsinkiin ja taloudellisesti se olisi ollut juniorijoukkueelle raskas vaihtoehto”, A-junioreiden päävalmentaja
Tero Taipale kommentoi.