nro 05/2003
Marcus Gayle palaa Väinölänniemelle

Watfordin puolustaja Marcus Gayle palaa sunnuntaina 13.7. tutulle peliareenalle. Hän pelasi kaudella 1990 Kuopion Palloseurassa ja palaa nyt englantilaisjoukkueen riveissä Väinö- länniemen nurmelle.

Gayle saapui Kuopioon keväällä 1990 lontoolaisesta Brentfordista ja nousi nopeasti kuopiolaisyleisön suursuosi-kiksi. Hän pelasi KuPS:n riveissä hyök- kääjänä kauden kaikki 22 ottelua ja teki yhdeksän maalia. KuPS sijoittui liigassa neljänneksi pitkälti Gaylen maalien ansiosta. Hän voitti tuona vuonna myös KuPS:n joukkueen maa-likuninkuuden. Marcus onnistui maalin-teossa myös Euroopan cup-voittajien cupissa.

 
Marcus Gayle oli KuPS:in kannattajien suuri suo-sikki pelatessaan Kuopiossa kaudella 1990.

KuPS oli voittanut Suomen cupin 1989 ja pääsi siten mukaan. Arvonta toi vastustajaksi Kiovan Dynamon, joka kuului tuohon aikaan Euroopan kovimpien seurajoukkueiden joukkoon. Ensimmäinen osaottelu päättyi Väinölänniemellä 2-2, Marcuksen iskiessä tasoitusmaalin ottelun lopussa. Osuma on jäänyt historiankirjoihin KuPS:n viimeisim-pänä maalina Euroopan kentillä, sillä Kiovassa maalinteko ei onnistunut. Dynamo voitti toisen osan 4-0.

Marcus palasi Brentfordiin syksyllä 1990. Peliura on jatkunut Wimble-donissa, Glasgow Rangersissa ja nyt siis Watfordissa.

sivu 4
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
tulosta sivun © 2003 Interactive Partners