Kuopion palloseura

Aetoo savolaesta
jalakapalloo vuuesta 1923

Kuopion Palloseura viettää tänään merkkipäivää

16.03.2017

Perinteikäs kuopiolaisseura täyttää tänään 94 vuotta

Kuopion Palloseura lukeutuu legendaaristen suomalaisseurojen joukkoon. KuPS sijaitsee kaikkien aikojen maratontaulukossa neljäntenä HJK:n, TPS:n ja Hakan jälkeen. Kuopiolaisseuran 61:s pääsarjakausi alkaa maanantaina 10.4. HJK:n vieraana.

Seuran perustamiskokous pidettiin 16.3. Kuopion Seurahuoneella ja kokouksesta uutisoitiin seuravana päivänä paikallisessa lehdessä. Kyseinen lehti-ilmoitus on liimattu seuran ensimmäisen lehtileikekirjan ensimmäisen sivun kunniapaikalle. Tästä alkoi keltamustan upea menestystarina.

   

    

Kuopion Palloseuran edustusjoukkue pelaa tänään harjoitusottelun Valkeakoskella. Kahdeksan KuPS-pelaajaa lähtee lähipäivinä maajoukkuetehtäviin ympäri Eurooppaa ja seuran toimistoväki jatkaa tiivistä työntekoaan alkavaa Veikkausliigakautta 2017 varten.