Kuopion palloseura

Aetoo savolaesta
jalakapalloo vuuesta 1923

Perinteinen joulukahvitilaisuus täytti kahvioravintola Paitsion tilat

18.12.2019

Iso kävijäjoukko nautiskeli herkuista ja KuPS-kuulumisista

Kuopion Palloseuralla on takanaan menestyksekäs jalkapallokausi 2019. Naisten uusi edustusjoukkue pelasi onnistuneen debyyttikautensa liigassa, seuran A-juniorit saavuttivat ikäluokan 14:nnen Suomen mestaruutensa ja upeasti taistellut Veikkausliigajoukkue ylsi seurahistorian kuudenteen Suomen mestaruuteen.

Hieno jalkapallovuosi huipentui seuran järjestämään perinteiseen joulukahvitilaisuuteen, joka pidettiin tänään Savon Sanomat Areenan tiloissa. Kahvioravintola Paitsiossa kävi iltapäivän aikana iso vierailijajoukko nauttimassa maukasta KuPS-kahvia ja herkullisia joulutorttuja. Veikkausliigan komea mestaruuspatsas oli tuotu paikalle vierailijoiden ihasteltavaksi.Paikallaolijat saivat kuulla viimeisimpiä kuopiolaista jalkapalloilua koskevia ajankohtaisia kuulumisia. Veikkausliigajoukkueen uusi valmennusjohto oli paikalla esittäytymässä. Naisten liigajoukkueen uusiutunut valmennustiimi kertoi ensi sarjakautta koskevia näkemyksiään ja muutama paikalle päässyt KuPS-pelaaja kertoi omista futistunnelmistaan.Parituntinen kului nopeasti leppoisan rupattelun merkeissä ja paikalla käyneet pääsivät lähtemään iloisin mielin kotia kohti. Kuopion Palloseura kiittää suuresti kaikkia vierailijoita hyvän joulun toivotusten kera. KuPS on Suomen mestari, Banzai !